Eğitim Camiası
Eğitim Camiasının Buluşma Noktası

ABD medyası, Biden’ın başkanlık yarışını kazandığını duyurdu

ABD'de Donald Trump ile Joe Biden'ın yarıştığı 59. başkanlık seçiminde oy sayımında sona doğru yaklaşıldı. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının gölgesinde gerçekleşen seçime oy sayımı tartışmaları damgasını vurdu. Kritik rol oynaması beklenen dört eyalette Demokrat Parti adayı Joe Biden yarışı önde götürüyor.

0 7.921

ABD‘de 3 Kasım‘da gerçekleşen seçimde kesinleşen sonuçlara göre Demokrat aday Joe Biden 264, Cumhuriyetçi Donald Trump ise 214 delege kazandı. 270 delegeye ulaşan adayın Başkan seçileceği yarışta, kalan 270 delegenin belirlenmesi için bazı eyaletlerde oy sayımı sürüyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle çok sayıda kişinin oyunu posta yoluyla kullanmasına dair tartışma ise hala devam ediyor. Biden tüm oyların sayılması çağrısını tekrarlarken, Trump ve ekibi posta yoluyla kullanılan oyların sayımında hile yapıldığını belirtiyor ve bazı eyaletlerde yeniden sayım istiyor.

Söz konusu tartışmalar sokağa da yansımış durumda. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar bu süreçte sık sık karşı karşıya geliyor.

ABD medyası: Biden seçimleri kazandı

CNN, NBC, AP ve diğer kaynaklar, Demokrat aday Biden’ın ‘salıncak eyalet’ Pensilvanya’da galip gelerek başkanlık yarışını kazandığını duyurdu.

Kaynaklar, Biden’ın 284 delege kazandığı bilgisini verdi.

CNN kanalı, Biden’ın ilerleyen saatlerde konuşma yapacağını bildirdi.

Cumhuriyetçi aday Trump’a yakın olduğu bilinen Fox News, konuya ilişkin herhangi bir duyuruda bulunmadı.

 

Biden’dan zafer ilanı: Büyük ülkemize liderlik etmem için beni seçmenizden onur duyuyorum

Demokrat aday Biden, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Amerika, büyük ülkemize liderlik etmem için beni seçtiğiniz için onurluyum. İşimiz zor olacak, ama size söz veriyorum: Bana oy verseniz de vermeseniz de tüm Amerikalıların başkanı olacağım. Bana duyrduğunuz inancı koruyacağım” dedi.

 

0 0 Oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Düşüncelerini seveceksin, lütfen yorum yapx
()
x