Eğitim Camiası
Eğitim Camiasının Buluşma Noktası

BioNTech-Pfizer aşısına ABD’de acil kullanım izni için bugün başvuru yapılacak

BioNTech'in geliştirdiği Kovid-19 aşısının üretimini ve dağıtımını üstlenen Pfizer, ABD'de acil kullanım izni için başvuruyu bugün yapacağını duyurdu. Bu, iki doz yapılması gereken aşının, pandeminin etkilerini en derinden hisseden ülkede aralık ayında ulaşılabilir hale gelmesi anlamını taşıyor.

0 75.034

Türkiye kökenli bilim insanlarının kurduğu Almanya merkezli biyoteknoloji şirketi BioNTech’in geliştirdiği koronavirüs aşısının üretimini ve dağıtımını üstlenen ABD’li ilaç devi Pfizer’den pandeminin kontrolünde dönüm noktası oluşturabilecek açıklama geldi.

BioNTech-Pfizer’in ABD’de aşının onaylanması için düzenleyici kurumlara bugün resmen başvuruda bulunacağını duyurması, Kovid-19 pandemisinde en çok vaka ve ölüm sayısını gören ülkede aşının birkaç hafta içinde erişebilir hale gelmesi anlamına geliyor.

Başvurunun yapılacağı Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA) bulguları inceleyip onay vermesi halinde, kısıtlı sayıda doz aşıya aralık ayında uygulanmaya başlanabilecek.

BioNTech-Pfizer’in planına göre ABD ve Belçika’daki tesislerde üretilecek aşıdan bu yıl 50 milyon, gelecek yıl 1.3 milyar doz dağıtıma verilecek.

Başvuru, BioNTech-Pfizer aşısının üçüncü aşama klinik deneylerin nihai analizine göre güvenli ve yüzde 95 etkili olduğu açıklamasının ardından geldi.

 

Haber Kaynağı

0 0 Oy
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Düşüncelerini seveceksin, lütfen yorum yapx
()
x